Dr.Alter
... buďte úspešnejší na ceste pomoci iným
Prejsť na obsah


10 rád doktora Bukovského  [25.1.2012]


1. Spánok.
Aj vy ste obeťou epidémie nespavosti? Spôsobujeme si ju sami. Príliš veľa práce, príliš veľa podnetov, príliš veľa myšlienok, príliš veľa starostí – a príliš málo zodpovednosti voči sebe a rodine. Človek, ktorý dlhodobo spáva menej ako 6 hodín denne, sa dožije menej rokov, pretože má zvýšené riziko cukrovky, hypertenzie, mozgovej porážky a obezity. Okrem toho nedostatok spánku výrazne oslabuje imunitu. Experiment so zdravými 30-ročnými ľuďmi ukázal, že stačí, aby sa dve po sebe nasledujúce noci vyspali iba 4 hodiny, a podľa krvných parametrov vyzerajú ako päťdesiatnici. Aj keď to dospia, trvá niekoľko dní, kým sa ich krvné hodnoty upravia.

2. Vitamín D.
Pod vplyvom paniky z opaľovania, ktorú má na svedomí spojenie kožných lekárov s kozmetickým priemyslom, sa objavila pandémia deficitu vitamínu D. Tá okrem iného spôsobila, že výskyt rakoviny namiesto klesania stúpa. Kým nadmerné a neopatrné opaľovanie chráni pred vznikom melanómu, na druhej strane nedostatok vitamínu D veľmi pravdepodobne prispieva ku vzniku rakoviny hrubého čreva, prsníka, prostaty, kože, ale aj leukémie, astmy, hypertenzie a niekoľkých ďalších ochorení. Nikdy sa nespáľte, ale v lete sa nebojte opáliť a – ak náhodou nerobíte plavčíka v Austrálií – od októbra do apríla užívajte tabletkový vitamín D v dennej dávke 400 – 1000 medzinárodných jednotiek (= 10 – 25 mikrogramov).

3. Obvod pásu pod 94 cm!
Toto, dúfam, netreba vysvetľovať Veď dobre viete, že platí tzv. Beltov zákon dĺžky života: Čím dlhší opasok, tým kratší život. Veľké brucho totiž znamená predovšetkým stukovatenú pečeň a to je pekelne nebezpečná skratka k cintorínu. Takže „steatóza“ pečene nie je žiadna banalita. Ani fatalita. Odtučňujte svoju pečeň, kým je čas. Ale: bez diéty. Rozumne.

4. Ovsené vločky.
Ovsené vločky obsahujú látky, ktoré účinne znižujú hladinu cholesterolu, cukru aj inzulínu v krvi (to všetko je vo váš prospech, nebojte sa). Navyše, znižujú krvný tlak, podporujú celkovú imunitu aj hygienu hrubého čreva, zlepšujú mentálnu výkonnosť – a kone z nich majú krásne svaly! Zjedzte každý deň aspoň 4 polievkové lyžice ovsených vločiek.

5. Bezpečný monogamný heterosex.
Sex je krásny, ak je používaný tak, ako je nám daný: na nežnú aj divokú intimitu skutočných citov. Takýto sex výrazne zvyšuje imunitu, uvoľňuje stres, upravuje krvný tlak, zlepšuje náladu, mentálnu výkonnosť aj účinok inzulínu. Existuje tiež dôkaz, že pravidelný sex chráni aj pred rakovinou prostaty. Podľa výskumu z University of Chicago, sú ľudia v Európe a Severnej Amerike sú sexuálne oveľa spokojnejší, ako obyvatelia Blízkeho Východu a Ázie – 67 % oproti 25, resp. 38 %. Výskumníci to dávajú do súvisu s rovnoprávnejším postavením ženy a muža v našej kultúre. Tak nebuďte podpriemerný.

6. Pitný režim.
Dobre si ráno všimnite, koľko tekutiny vypúšťate. K tomu si pripočítajte ešte asi jeden a pol šálky vody, ktorú ste vypotili a vydýchali a bežte sa poriadne napiť, aby ste tú tekutinu doplnili. Áno, ráno je veľmi vhodné ešte nalačno vypiť 1 – 2 šálky vlažnej vody alebo bylinkového čaju. Zlepšuje to krvný obeh a tým aj mentálnu výkonnosť. A počas dňa si dajte záležať na tom, aby ste pili ešte skôr, ako ste smädný!

7. Za hrsť orechov denne.
Nie, pražené solené arašídy sa nepočítajú! Po prvé preto, lebo arašidy sú strukovina, nie orechy a po druhé preto, lebo sú pražené a solené. Jedzte naturálne vlašské orechy a mandle. Obsahujú nielen kvalitné tuky, bielkoviny a antioxidanty, ale aj aminokyselinu arginín. Toto by ste si mali pamätať, pretože z nej vzniká oxid dusnatý a jemu vďačíte za to, že sa dôležitá časť vášho tela v istom okamihu poriadne prekrví. 40 gramov (= za hrsť) orechov denne prosto chráni pred aterosklerózou aj erektilnou dysfunkciou.

8. Nepríďte domov hladný!
Poznáme to všetci: ráno ledva nejaký croissant alebo len káva, na obed chlebíčky na rokovaní alebo bageta z benzínovej pumpy – a na večeru všetko, čo neutečie. Jedenie či vyjedanie aj niekoľko hodín v kuse. Ak neprídete domov strašne hladný, zjete oveľa menej. Ak na večeru zjete menej, vaša pečeň sa začne čistiť od tuku a obvod pásu zmenšovať. Majte poruke muessli tyčinky, nesladené sušené ovocie, banán, grahamový rožok, nízkotučný jogurt, orechy alebo horkú čokoládu a skôr než pôjdete domov (alebo po ceste) si dajte niečo z toho. Koľko? Takú akože desiatu. Kým prídete domov, hormóny hladu sa ako-tak utíšia a vy sa dokážete pri stole a v chladničke správať ako rozumný a slušný človek

9. Neužívajte vôbec žiadne drogy!
Podľa najnovších informácií je marihuana pre pľúca horšia ako tabak a v posledných rokoch sa pestujú stále silnejšie odrody, ktoré poškodzujú aj pamäť a mentálnu výkonnosť. Navyše, fajčenie marihuany znižuje počet a pohyblivosť spermií a zvyšuje počet defektných spermií. Kokaín a opiáty môžu vyvolať poruchy erekcie a amfetamíny znižujú libido. Budete si to pamätať aj v piatok večer?

10. Zeleninový šalát s olivovým olejom.
Dnes už len nejaký Rumcajs stratený v lese aj čase odmieta jesť zeleninu. Bez zeleniny nemôže byť človek zdravý ani prežiť ďalší rok. Dbajte o to, aby ste každý deň zjedli zeleninu. Surovú aj dusenú. Koľko? Aspoň za dve šálky. A žiadny smotanový dressing – to by tá pečeň zase iba zožltla od tuku. Radšej si dajte na svoj šalát trochu parmezánu a čistý panenský olivový olej. Dve polievkové lyžice olivového oleja denne znižujú riziko infarktu asi o 40 % a riziko rakoviny hrubého čreva asi o 30 %..


Návrat na obsah